Pasvalio rajone, Deglėnų kaime draugiški kaimynai nusprendė kartu įgyvendinti kitokią, ne kasdienišką kalėdinės puošybos idėją. Kartais geras kaimynas tampa artimesnis nei giminaitis. Šie kaimynai vienbalsiai sutaria: „ Mes esame šeima“.
Ar gali būti blogiau, nei tarp kaimynų perbėgusi juoda katė? Kai negalime nei akies krašteliu žvilgtelėti į kaimyno pusę. O žvilgtelėjus iš karto pakyla spaudimas arba prabyla liaudies išmintis: „Blogas kaimynas – nereikia šuns“. Atsikvėpkime lengviau… Ši istorija tikrai ne apie blogąją kaimynystės pusę.. Ji apie gėrį, bendrystę ir Šv. Kalėdas. Šiai istorijai tinka kita patarlė: „Geras kaimynas artimesnis nei giminaitis“. Kaimynai jau daugiau nei dešimtmetį puikiai sutaria. Kartu į pirtelę užsuka, o ten ir naujai užgimusias idėjas aptaria.
Sprindžio dydžio idėja
Šią Kalėdinės puošybos idėją Pasvalio rajono, Deglėnų kaimo gyventoja, seniūnaitė Ramunė Morkevičienė netikėtai rado internete ir pasiūlė kaimynams kartu įgyvendinti. „Mes labai gerai ir draugiškai sutariame. Vieną vakarą susėdę prie kavos puodelio aptarėme idėją, o kitą savaitę jau vežėme plokštes darbui. Idėja gimė spontaniškai. „Norėjosi įgyvendinti kažką kitaip, ne kasdieniškai, naujai Visur tik eglutės eglutės…“, – prisimena idėjos autorė.
Ramunės kaimynas ir idėjos kūrimo bendraautorius Gintaras Trečiokas šypteli klausydamas Ramunės pasakojimą ir papildo: „ Iš tikrųjų buvo taip. Tik vienas toks Ramunės „mykt“ ir pasakojimas apie matytą idėją internete, kuri buvo tik sprindžio dydžio. Toks mažas vaizdelis. Ir klausimas: Ar darom? Taip, darom“.
R. Morkevičienė pasakoja, kad kaimynai galėjo ir ne palaikyti jos idėjos. „Bet mums jau ir abejonių jau ne kilo ar jie sutiks ar nesutiks. “Pasirašom” ir viskas. Nėra čia pas mus tokių gal ne, gal nereikia Kaimynai kažką sugalvoja – mes sutinkame. Mes sugalvojame, pasiūlome – jie sutinka. Mes seniai draugiškai gyvename. “, – juokiasi Ramunė.
Į išlaidas „numojo ranka“…
R. Morkevičienė pasakoja, kad pirmiausia skaičiavo galimas išlaidas. „Iš pradžių nusprendėme paskaičiuoti, kiek šios idėjos įgyvendinimas mums kainuos. Manėme, kad pigiai prasisuksime, bet nieko panašaus….tačiau rezultatu esame patenkinti. Darbų eigoje supratome, kad išlaidos gerokai išaugo, bet numoję rankomis dirbome toliau“, – džiaugiasi kaimyniškos idėjos autorė.
Kaimynai Gintaras Trečiokas, Jolanta Trečiokienė, Ramunė Morkevičienė, Arūnas Morkevičius, o dar ir nuosavų vaikų būrys prisidėjo prie šio projekto įgyvendinimo. „Padirbėjome pora gerų savaitgalių ir turime rezultatą. Darbo buvo įdėta tikrai daug“, – dalinasi gamybos procesu Ramunė.
Kaimynas – mano šeima
Kartais geras kaimynas tampa artimesnis, nei giminaitis. Jis gali žvilgtelėti ar kaimyno kiemas saugus ir įkvėpti įgyvendinti kartu puikias idėjas. R. Morkevičienė prisimena, kad Deglėnų kaime yra pasitaikę ne vienas atvejis, kai draugiška kaimynystė pagelbėja vieni kitiems. „Pasitaiko atvažiuojančių automobilių naktį. Užsuka neaiško ko. Kurą išleidžia…Todėl susigundėm išbandyti dar ir Saugios kaimynystės projektą“, – pasakoja seniūnaitė. Tačiau G. Trečiokas antrina Ramunei, kad ne būtina pasirašyti sutartį, kad tapti geru kaimynu. „Kažkada prisimenu išėjome į lauką ir pastebėjome, kad pas kaimynus dūmai verčiasi. Bėgom žiūrėti kas ten nutiko. Kaimynas grįžęs iš darbo, užsikūręs pečių, o tie dūmai kažkaip keistai vertėsi…“- pasakoja Gintaras. Ramunia pasakoja visada, ypač žinodama, kad kaimyno nėra, prižiūrinti kad svetimi nevaikščiotų po kaimynų kiemą.
Kalėdiniai verslo planai
Projektą įgyvendinę kaimynai, sau, tyliai mintyse svarsto apie tolimesnį idėjų plėtojimą. „Galbūt ir kažkokį verslą suorganizuosime, tokiu būdu pritrauktume atvykti žmones į mūsų kraštus. O gal dar ir su bendruomene kažką su kursime. O jau ir dabar automobiliai stabteli pažiūrėti kas čia sukurta“, – džiaugiasi G. Trečiokas.