Kartais atrodo, kad jeigu užsimerksiu ir tikėsiu tik gėriu karas pas mus neateis. Buvo užsimerkusių ir karui žengiant į Ukraina. Pasak Gintauto Jakšto kai tik nustojame tikėti, kad konvencinis karas yra atgyvena, kai galvojame, kad karas šiandieniniame pasaulyje yra neįmanomas ir staiga jis įvyksta. Šia tema Panevėžio miesto savivaldybėje įvyko mokymai „Pilietinės gynybos samprata, įrankiai, asmeninis ir šeimos pasirengimas karinei krizei”.
Gintautas Jakštys pabrėžia, kad tam tikrus įpročius būtina ugdyti jau taikos metu, tokiu būdu nelaimei atėjus netikėtai, galėsime padėti ne tik sau, bet ir kitiems.
“Norime visa laika tikėti kad viskas bus gerai, kad mus visos negandos aplenks, kad mes niekada nepasensime, būsime laimingi ir laimėsime milijoną. Tam ir perkame loterijos bilietus. Mes norime kad viskas būtų gerai, bet deja gyvenimas rodo kad taip nebūna.”, – sako G. Jakštys.
„ Turime patys suprasti, jeigu atsitiks nelaimė, pirmiausia galėsime padėti tik mes patys sau. Neateis kažkas su stebuklinga lazdele, nepamos ir nepakeis mūsų gyvenimo, nepripildys mūsų kišenių, mūsų namų visokiausiomis gėrybėmis. Taigi šiai dienai mes turėtumėme turėti rekomenduojamą kiekį tiek maisto, tiek įvairių atsargų bent 72 valandoms. Išsivystyti įprotį turėti tam tikrą kiekį grynųjų pinigų, maisto, ne tik pusryčiams ir vakarienei, bet taip pat turėti kažkokių atsargų namuose, vandens.
Išsivystyti ir tokį įprotį – laikyti bent ne mažiau kaip pusę automobilio degalų bako namuose. O jeigu mes visą laiką išvažinėjame jį iki dugno, iki kelių litrų, tai, vienas dalykas, mes nei patys galėsime kažkur nuvažiuoti, nei kitiems padėti. Ir netgi taikos metu, jeigu atsitinka nelaimė, tuomet mes negalime pasinaudoti elementariomis savo turimomis priemonėmis”, – sako G.Jakštys.
“Šie mokymai yra, svarbūs miesto bendruomenei kad žmogus pats suprastu savo veiksmus įvykus karo grėsmei. Šie pilietinio pasipriešinimo mokymai yra skirti nevyriausybinių organizacijų lyderiams, vietos bendruomenėms, gyvenamų namų bendrijų pirmininkams, tiems žmonėms, kurie iš transliuotų tą žinią savo bendruomenei”, – sako Rimantas Narkūnas.